o Japonsku

Nagajuban

9. října 2017 v 18:48
Nagajuban je vlastně spodní kimono ,které se nosí pod vrchním. Většinou lze vidět pouze jeho kraj. Nagajubanu existuje nepřeberné množství barev a potisků od bílého až po žlutého s kytičkama. Stejně jako vrchní kimona i Nagajuban je např. smuteční,svatební - Furisode a některé jsou neformální a některé formální. Na Nagajuban se používá mušelín především na letní kimona po té klasicky satén nebo bavlna. Dá se říct že Nagajuban je skrytá elegance. Nejčastěji se však nosí bílý.


Jinak Nagajuban jste mohli hodněkrát slyšet i v anime Jigoku Shoujo kde si ho Enma pod své černé kimono právě oblíká .


Související obrázek

(pod červeným kimonem)

Kokeshi panenky

2. října 2017 v 11:49

Kokeshi jsou panenky, které se vyrábí na severu Japonska. Tradiční Kokeshi panenka je vyráběna ručně.Jedná -li se o tradiční Kokeshi a je ručně vyráběna vždy by měl být na spodku panenky autor podepsán. Postavičky mají většinou nohy a ruce nakreslené. Celkově se jedná o tenký špalíček, který představuje tělo panenky.

Slovo Kokeshi je zřejmě složeninou dvou slov 小芥子 "ko" (dřevo, malý) A "keshi" (panenka), ale kniha A. Bootha tvrdí, že 子 消し "Ko" je dítě a "keshi" je vyhasnutí života.
Ta první verze je poněkud veselejší, protože se říká, že panenky byly darovány, aby se do rodiny narodilo zdravé dítě.
Druhá verze říká, že se jednalo o smuteční panenky, byly připomínkou.
Panenky se začaly vyrábět v éře Edo (1603-1867) v prefektuře Tohoku v severním Japonsku. Tento region je také známý hlavně onseny (horkými prameny), které vlastně mohou za vznik panenek. Kokeshi byly totiž něco jako první suvenýry, které návštěvníkům onsenů prodávali kijiya (pracovníci se dřevem). V nenabarvené formě mohly Kokeshi sloužit také jako masážní nástroje.

Jednotlivé typy Kokeshi
Tradiční - Jsou produkovány pouze v 6 prefekturách Tohoku a jsou velmi jednoduché - mají kulaté hlavy a cylindrické tělo bez končetin. Květinové a lineární motivy, kterými jsou zdobeny jejich kimona, byly vyvíjeny a předávány po několik generací. Každá prefektura má své vlastní, osobité motivy.

Existují samozřejmě další např. Tsugaru,Nambu, apod...


Kokeshi se nadále vyrábí i v dnešní době. Panenky mají samozřejmě malinko moderní vzhled, ale stále se lze dostat k původním Kokeshi. Dnes panenka spíše slouží jako talisman , protože je vyráběna z dřeva stromu Mizuki a ten má velmi mokré dřevo (musí schnout velmi dlouho). Z tohoto důvodu Japonci věří, že je tato panenka ochrání před požárem.

Máte-li o takovou panenku zájem přichystejte si celkem vysokou sumu. Limitovanou edici těchto panenek pořídíte za 1 300 kč (nejméně) avšak malinké panenky vás vyjdou kolem 300 kč. Cena se pak pohybuje různě. Záleží také zda chcete panenku modernějšího stylu či Kokeshi , která se prodávala původně.

Objednat si je můžete např. na kimmidoll.cz (odkud budu já objednávat tak vám pak napíšu co a jak ;) )

Kokeshi však můžete zakoupit i zde (ale je to Sk tak netuším jak s poštovným :/) Ale najdete tam především Kokeshi , které nevypadají nějak moc moderně. :)
 
 

Reklama
Sarcastic Stamp by PixieDust01Books Stamp by mylastelWhy I boycotted fandoms. by lostforeveragainIllidan Stormrage Stamp-WoW by ShiVoodooWoW Wrath of the Lich King Stamp by NewEraUsherRavenclaw-Stamp by DinoclawsCharacters - Kael'thas by necromantress-stampsFili and Kili Stamp by forstyyThorin stamp 1 by forstyyHarry Potter Love Stamp by smileystampssnape stamp by laur-starOmnia Stamp by xxDark-Wolfxx